Zpět na Tipy


Viry (desatero)

Zásady ochrany proti počítačovým virům jsou podobné jako při ochraně proti těm "normálním": prevence + rychlá reakce na problém + kázeň. Podle přílohy Lidových novin z 21.září '98 uvádíme desatero, které sestavil Ivan Straka ve spolupráci s našimi nejvýznamnějšími antivirovými firmami - Alwil Software a Grisoft:

(1) Nepouštějte k počítači lidi, kteří nerespektují vaše pravidla hry: mění vám nastavení, přesunují ikony, instalují nové verze a všechno vědí nejlíp. Žeňte je klackem!

(2) Kontrolujte vstupující soubory a data z disket, ze sítě nebo z internetu. Nevěřte nikomu - viry se vyskytují i na disketách firem zvučných jmen. Nejlépe je mít antivirový program, který všechno zkontroluje za vás.

(Přečtěte si - nabídka antivirového programu)

(3) V zájmu ostatních uživatelů úplně stejně kontrolujte soubory, které na disketách předáváte kolegům.

(4) Zálohujte data. Jeden španělský spisovatel ztratil notebook s hotovým románem a neměl ani jednu kopii! Mějte několik kopií různě starých. Je lepší mít neúplná data stará půl roku, než týden starou zálohu poškozenou virem. (Vícegenerační zálohování - návod)

(5) Nejlepší obranou je prevence. Nečekejte s instalací antivirového programu na dobu, kdy je počítač už zavirován.

(6) Antivirový program také skutečně používejte! Někdo jej nainstaluje - a pak vypne jeho funkce, protože ho program "zdržuje". Proto pravidelně aktualizujte informační soubory antivirového systému.

(7) Důvěřujte, ale prověřujte. Žádný program není dokonalý a na 100 % spolehlivý. Jednou za čas věnujte chvíli důkladné prověrce počítače.

(8) Všímejte si chování počítače. Když se začne chovat jinak než dosud, ačkoli jste neprovedli žádné zásadnější změny (nový [hardware] nebo [software]), zbystřete pozornost a obraťte se na zkušenějšího kolegu nebo na odborníky (Nápověda /Zpravodaj, služby typu 1 a 3).

(9) Seznamte se s tím, co váš antivirový program umí. Některé funkce můžete omezit, není třeba denně kontrolovat úplně všechno (například dávno napsané a zkontrolované texty). Pak se totiž může stát, že vás bude antivirový systém skutečně zdržovat, vypnete jej - a zapomenete znovu zapnout.

(10) Nevěřte tomu, že počítačové viry vymýšlejí firmy, které prodávají antivirové programy. Ony tomu také nevěří.